Wednesday, June 29, 2022

Daily News Track Invitational rankings

Carson City-Crystal junior Aubrey Hessbrook finished the regular season as the No. 1 ranked long jumper in the Daily News area track rankings, finishing with a personal-record mark of 15 feet, 7 inches. — DN file photo

Daily News Track Invitational rankings as of May 29. The meet features Greenville, Belding, Central Montcalm, Carson City-Crystal, Lakeview, Tri County, Vestaburg and Cedar Springs and will be held at Greenville’s Yellow Jacket Stadium on June 1.

Here’s a look at the top rankings for each event for boys and girls:

BOYS

100-meters

Mitch Metiva, Cedar Springs 11.53

Dylan Lafontsee, Cedar Springs 11.62

Stuart Gould, Tri County 11.67

Paul Wright, CC-C 11.69

Ryan West, Cedar Springs 11.76

Kevin VanderHaag, Cedar Springs 11.78

TJ Johnson, Belding 11.83

Case Johnson, Greenville 11.89

Trevor Page, Cedar Springs 11.92

Anthony Szubinski, Belding 11.92

200-meters

Stuart Gould, Tri County 23.42

Mitch Metiva, Cedar Springs 23.57

Codey Manley, Belding 23.63

Dylan Lafontsee, Cedar Springs 23.90

Ryan West, Cedar Springs 24.03

Kevin VanderHaag, Cedar Springs 24.10

Adrien Peasley, Belding 24.20

Oisin O’Grady, CC-C 24.35

Luke Prosser, Belding 24.57

Carl Matoon, Greenville 24.62

Belding senior Eliot Ross finished the regular season as the No. 1 ranked discus thrower in the Daily News area track rankings, finishing with a personal-best mark of 108 feet, 7 inches. — DN file photo

400-meters

Stuart Gould, Tri County 50.63

Codey Manley, Belding 52.83

Gabe White, Cedar Springs 53.03

Ian Boden, Tri County 53.64

Oisin O’Grady, CC-C 53.93

Matthew Emelander, CC-C 54.00

Mitchell Herald, C. Montcalm 54.54

Paul Wright, CC-C 55.44

Eli Malon, Cedar Springs 55.55

Brett Flintoff, Tri County 55.91

800-meters

Owen Patton, Vestaburg 1:58.24

Gavin Rykse, Tri County 2:01.73

Espen Wood, Cedar Springs 2:02.25

Bretten Wilson, Belding 2:08.40

Cole Stone, CC-C 2:09.33

Ramon Hernandez, Tri County 2:09.92

Carter Moleski, Cedar Springs 2:10.25

Ian Boden, Tri County 2:10.90

Jaxon Ingles, Greenville 2:15.23

Graham Coston, C. Montcalm 2:15.95

1,600-meters

Owen Patton, Vestaburg 4:32.36

Carter Moleski, Cedar Springs 4:35.21

Ashton Keiffer, CC-C 4:38.22

Espen Wood, Cedar Springs 4:38.75

Ramon Hernandez, Tri County 4:45.41

Gavin Rykse, Tri County 4:51.13

Cole Stone, CC-C 4:51.80

Graham Coston, C. Montcalm 4:54.82

Eerik Wihlborg, Belding 4:55.69

Brett Flintoff, Tri County 4:59.26

Carson City-Crystal senior Cavanaugh Barker ended the regular season as the No. 1 ranked hurdler in the area with personal-record times of 15.23 in the 110-meter hurdles and 40.69 in the 300 hurdles. — DN file photo

3,200-meters

Espen Wood, Cedar Springs 9:51.17

Ashton Keiffer, CC-C 9:59.80

Owen Patton, Vestaburg 10:07.95

Carter Moleski, Cedar Springs 10:22.54

Ramon Hernandez, Tri County 10:33.29

Graham Coston, C. Montcalm 10:44.11

Eerik Wihlborg, Belding 10:48.25

Gabe Minnich, Cedar Springs 10:55.84

Cole Stone, CC-C 11:06.32

Deegan Bodell, CC-C 11:11.92

110-meter hurdles

Cavanaugh Barker, CC-C 15.23

Jacob VanTassell, Greenville 15.53

Grant Wheaton, Lakeview 16.48

Caden Madsen, Greenville 16.62

Jacob Duffy, Belding 16.85

Trevor Boyer, Greenville 17.72

Parker Wheaton, Lakeview 17.84

Hayden Reed, C. Montcalm 18.24

Elliot Moleski, Cedar Springs 18.32

Ethan Culver, Tri County 18.40

Carson City-Crystal senior Zane Forist finished the regular season as the No. 1 ranked discus and shot put thrower in the Daily News area track rankings, finishing over 20 feet ahead of second place in the shot put and over 60 feet higher than second place in the discus. — DN file photo

300-meter hurdles

Cavanaugh Barker, CC-C 40.69

Jacob VanTassell, Greenville 40.76

Grant Wheaton, Lakeview 42.37

Adrien Peasley, Belding 43.75

Elliot Moleski, Cedar Springs 43.80

Caden Madsen, Greenville 44.05

Ethan Culver, Tri County 44.56

Isaac Johnson, C. Montcalm 45.87

Parker Wheaton, Lakeview 46.08

Hayden Reed, C. Montcalm 46.68

400-meter relay

Ryan West, Kevin VanderHaag, Dylan Lafontsee, Mitch Metiva, Cedar Springs 44.82

Anthony Szubinski, TJ Johnson, Luke Prosser, Adrien Peasley, Belding 45.32

Carl Matoon, Case Johnson, JC Tiles, Parker Foote, Greenville 46.78

David Evans, Ben Grant, Christian Kurtze, Colton Mackillican, Lakeview 47.48

Ethan Culver, Taden Gleason, Bryce Thomas, Bryce Reed, Tri County 47.68

Jeremiah Zacharda, Johnny Rebollar, Hayden Reed, Brandon Cascante Rivas, C. Montcalm 48.08

Kieran Craddock, Cameron Miller, Jayden Powers, Will Scofield, CC-C 51.94

800-meter relay

Anthony Szubinski, TJ Johnson, Adrien Peasley, Codey Manley, Belding 1:34.64

Ryan West, Kevin VanderHaag, Gabe White, Mitch Metiva, Cedar Springs 1:35.17

Carl Matoon, Caden Madsen, JC Tiles, Jacob VanTassell, Greenville 1:36.74

Trace Laskey, Andrea Pecori, Bryce Thomas, Bryce Reed, Tri County 1:40.47

Ben Grant, Aiden Royston, Nolan Sly, Christian Kurtze, Lakeview 1:41.01

James Green, Johnny Rebollar, Preston Scott, Brandon Cascante Rivas, C. Montcalm 1:41.47

Paul Wright, Matthew Emelander, Oisin O’Grady, Cavanaugh Barker, CC-C 1:43.29

1,600-meter relay

Matthew Emelander, Paul Wright, Ashton Keiffer, Cavanaugh Barker, CC-C 3:35.86

Taden Gleason, Gavin Ryske, Ian Boden, Stuart Gould, Tri County 3:38.16

Bretten Wilson, Gavin Boyd, Codey Manley, Adrian Peasley, Belding 3:40.2

Elliot Moleski, Eli Malon, Ivan Winters, Gabe White, Cedar Springs 3:42.29

Jacob VanTassell, Jaxon Ingles, Lucas Goodall, JC Tiles, Greenville 3:45.5

James Green, Mitchell Herald, Preston Scott, Brandon Cascante Rivas, C. Montcalm 3:47

Christian Kurtze, Aiden Royston, Grant Wheaton, Nolan Sly, Lakeview 3:49.2

Cameron Bearden, Aydin Cannady, Keegan Shafer, Owen Patton, Vestaburg 4:04.73

3,200-meter relay

Ramon Hernandez, Jaxon Lumbert, Ian Boden, Gavin Rykse, Tri County 8:35.92

Cole Stone, Gavin Gage, Oisin O’Grady, Ashton Keiffer, CC-C 9:07.28

Bretten Wilson, Kenny Gould, Matthew Schout, Eerik Wihlborg, Belding 9:19.18

Caleb VanSickle, Gabe Minnich, Carter Moleski, Espen Wood, Cedar Springs 9:21.12

Lucas Goodall, Jaxon Ingles, Justin Skerski, Gavin Richards, Greenville 9:24.4

Graham Coston, Josiah Curry, Carter Akin, Caleb Rose, C. Montcalm 10:02.73

Kyler Behrenwald, Lucas Peasley, Mitsuteru Yamamura, Zhanbolot Karimov, Lakeview 11:09.64

Shot put

Zane Forist, CC-C 67-4

Taiden Robinson, CC-C 45-5

Mitchell Herald, C. Montcalm 44-4

Josh Kriekaard, Cedar Springs 43-3.5

Taden Gleason, Tri County 42-10.25

Ethan Schmid, Belding 42-3

Mac Richard, Belding 41-6

Keagen Deters, Belding 41-2.5

Case Johnson, Greenville 41-1.5

Owen Blackport, CC-C 39-5.25

Discus

Zane Forist, CC-C 199-1

Taiden Robinson, CC-C 136-11

Taden Gleason, Tri County 130-10

Mac Richard, Belding 130-8

Mitchell Herald, C. Montcalm 126-1

Josh Kriekaard, Cedar Springs 123-3

Case Johnson, Greenville 121-7

Hunter Brosseau, Cedar Springs 114-8

Jared Schultz, C. Montcalm 109-8

Mike Stout, Tri County 108-8.5

High jump

Mitchell Herald, C. Montcalm 6-0

Preston Scott, C. Montcalm 6-0

Matthew Emelander, CC-C 6-0

Grant Wheaton, Lakeview 5-10

Cavanaugh Barker, CC-C 5-10

Gavin Boyd, Belding 5-8

AJ Fox, Greenville 5-8

Jaxon Ingles, Greenville 5-7

Bryce Flynn, Belding 5-6

Caden Madsen, Greenville 5-6

Kaine Polczak, Cedar Springs 5-6

Ivan Winters, Cedar Springs 5-6

Pole vault

Gabe White, Cedar Springs 13-6

Brayden Clark, CC-C 13-0

Trevor Boyer, Greenville 12-9

Jack Verheek, Greenville 11-3

Cayden Steinbach, Cedar Springs 11-0

Bretten Wilson, Belding 10-6

Danny Scott, Greenville 10-6

Cole Halfman, CC-C 10-6

Gavin Ryske, Tri County 10-0

David Myers, Belding 10-0

Long jump

Matthew Emelander, CC-C 21-5

Dylan Lafontsee, Cedar Springs 21-3

Mitch Metiva, Cedar Springs 20-10.5

Ryan West, Cedar Springs 20-3.75

Kaine Polczak, Cedar Springs 20-1.75

Paul Wright, CC-C 19-4.25

Koden McNeil, Belding 18-8

Codey Manley, Belding 18-5.5

Keegan Williams, C. Montcalm 17-10.5

David Evans, Lakeview 17-10

GIRLS

100-meters

Emily Neiderheide, Cedar Springs 13.02

Willow Balahoski, Greenville 13.48

Brooklyn Manson, Greenville 13.49

Jayna Sheuneman, Lakeview 13.5

Akalia Harris, Greenville 13.64

Emma Kosinski, Lakeview 13.75

Ellyson Wright, Belding 13.78

Riley Allen, Greenville 13.82

Hannah Shears, Cedar Springs 13.85

Adrianna Radilla, C. Montcalm 13.95

200-meters

Emily Neiderheide, Cedar Springs 26.31

Allison Wichert, Vestaburg 27.64

Willow Balahoski, Greenville 27.86

Jayna Sheuneman, Lakeview 27.9

Riley Allen, Greenville 28.23

Adrianna Radilla, C. Montcalm 28.48

Taylor Diemond, Cedar Springs 28.59

Tamya Johnson, Tri County 28.9

Emma Kosinski, Lakeview 29.06

Alyssa Brown, Belding 29.22

400-meters

Allison Wichert, Vestaburg 1:04.55

Grace Russell, Greenville 1:05.08

Mickiah Allbee, Vestaburg 1:05.17

Adrianna Radilla, C. Montcalm 1:05.9

Lexi Rectenwal, Greenville 1:06.04

Tea Hoffman, C. Montcalm 1:06.26

Reagan Viau, Cedar Springs 1:06.28

Keira VanTimmeren, Tri County 1:06.7

Molly Willison, Lakeview 1:06.98

Taylor Diemond, Cedar Springs 1:07.37

800-meters

Annalise Elliott, Cedar Springs 2:27.5

Julia Finley, Belding 2:33.48

Ashley Choponis, C. Montcalm 2:34.16

Abigail Davis, Vestaburg 2:37.48

Lexi Rectenwal, Greenville 2:40.64

Natalie Schulz,Tri County 2:41.65

Jayden Gibbons, Greenville 2:42.51

Meghan McGiverin, Tri County 2:42.69

Larissa McGrath, Cedar Springs 2:44.45

Makenna DeForest, Greenville 2:44.83

1,600-meters

Annalise Elliott, Cedar Springs 5:29.72

Ashley Choponis, C. Montcalm 5:35.47

Kyah Hoffman, C. Montcalm 5:35.72

Carley Lamborne, Belding 5:50.63

Meghan McGiverin, Tri County 5:51.87

Larissa McGrath, Cedar Springs 5:55.97

Julia Finley, Belding 5:58.13

Jessica Penrod, Vestaburg 6:02.75

Kaitlynn Brown, Cedar Springs 6:09.99

Natalie Schulz, Tri County 6:14.14

3,200-meters

Annalise Elliott, Cedar Springs 11:47

Larissa McGrath, Cedar Springs 12:25.11

Kyah Hoffman, C. Montcalm 12:40.26

Julia Finley, Belding 13:00.43

Jessica Penrod, Vestaburg 13:25.32

Meghan McGiverin, Tri County 13:33.93

Carley Lamborne, Belding 13:40.07

Kaitlynn Brown, Cedar Springs 13:41.51

Natalie Schulz, Tri County 13:45.61

Nicole Gale, Greenville 13:45.88

100-meter hurdles

Allison Wichert, Vestaburg 16.91

Brooklyn German, Belding 17.47

Samantha German, Belding 17.69

Zaria Rivett, Greenville 17.88

Lauren Sherburn, Cedar Springs 18.48

Alexis Curry, C. Montcalm 18.81

Kassidy McCarty, Belding 18.82

Alison Rockburn, Belding 19.01

Makenzie Zimmer, Cedar Springs 19.43

Kensi Tiffany, Greenville 19.46

300-meter hurdles

Allison Wichert, Vestaburg 48.62

Brooklyn German, Belding 51.62

Samantha German, Belding 52.17

Mickiah Allbee, Vestaburg 52.76

Paige Ewalt, CC-C 53.93

Makenzie Zimmer, Cedar Springs 54.21

Calleigh Cain, Greenville 54.78

Alexis Curry, C. Montcalm 55.07

Lauren Sherburn, Cedar Springs 55.75

Emmalee Springer, Belding 56.76

400-meter relay

Zaria Rivett, Akacia Harris, Sydney Babbitt, Vanessa Rook, Greenville 53.47

Emma Smith, Hannah Shears, Aubri French, Emily Neiderheide, Cedar Springs 53.5

Mallory Wright, Ellyson Wright, Alison Rockburn, Alyssa Brown, Belding 53.64

Jayna Sheuneman, Kaylee Wilcox, Emma Kosinski, Molly Willison, Lakeview 56.17

Tamya Johnson, Madalynn Laskey, Lauren Campbell, Sofia Mhand, Tri County 57.39

Paige Ewalt, Alex Terry, Aubrey Hessbrook, Trinity Coblentz, CC-C 58.88

Paula Corrales, Sabina Pechova, Megan Hopkins, Presley Barnett, C. Montcalm 1:00.33

800-meter relay

Hannah Shears, Taylor Diemond, Aubri French, Emily Neiderheide, Cedar Springs 1:54.27

Jordan Brown, Vanessa Rook, Riley Allen, Lexi Rectenwal,  Greenville 1:54.9

Alyssa Brown, Ellyson Wright, Brooklyn German, Mallory Wright, Belding 1:55.97

Tamya Johnson, Madalynn Laskey, Keira VanTimmeren, Sofia Mhand, Tri County 1:58.75

Courtney Grant, Jayna Sheuneman, Emma Kosinski, Molly Willison, Lakeview 2:01.16

Paige Ewalt, Mary Beth Hyatt, Aubrey Hessbrook, Trinity Coblentz, CC-C 2:03.32

Lily Bohen, Ruth Jurden, Tea Hoffman, Adrianna Radilla, C. Montcalm 2:05.58

Alivia Talcott, Layla Addis, Rebecca Bornman, Ava Davis, Vestaburg 2:21.26

1,600-meter relay

Grace Russell, Jordan Brown, Lexi Rectenwal, Makenna DeForest, Greenville 4:33.61

Julia Finley, Brooklyn German, Samantha German, Alyssa Brown, Belding 4:36.01

Tea Hoffman, Ruth Jurden, Ashley Choponis, Adrianna Radilla, C. Montcalm 4:36.13

Maddie Viau, Hannah Reed, Reagan Viau, Taylor Diemond, Cedar Springs 4:41.91

Paige Ewalt, Mary Beth Hyatt, Trinity Coblentz, Aubrey Hessbrook, CC-C 4:46.53

Abigail Davis, Mickiah Allbee, Jessica Penrod, Layla Addis, Vestaburg 4:51.12

Natalie Schulz, Keira VanTimmeren, Meghan McGiverin, Lauren Campbell, Tri County 4:51.63

Emeline Bonneau, Martyna Przbylowicz, Reese Reynard, Lola Ramos,  Lakeview 5:13.42

3,200-meter relay

Annalise Elliott, Larissa McGrath, Reagan Viau, Hannah Reed, Cedar Springs 10:38.15

Allison Wichert, Mickiah Allbee, Abigail Davis, Jessica Penrod, Vestaburg 10:45.93

Tea Hoffman, Hailey Petersen, Kyah Hoffman, Ashley Choponis, C. Montcalm 10:55.57

Emmalee Springer, Hannah Syrjala, Carley Lamborne, Alison Rockburn, Belding 11:19.43

Natalia Fuentes, Addyson Moeggenberg, Natalie Schulz, Meghan McGiverin, Tri County 11:27.93

Nicole Gale, Madeline Weinheimer, Rachel Bahlman, Makenna DeForest, Greenville 11:59.51

Lola Ramos, Emeline Bonneau, Martyna Przbylowicz, Reese Reynard, Lakeview 12:52.47

Paige Ewalt, Mary Beth Hyatt, Paige Fleisher, Emily DeLong, CC-C 13:26.94

Shot put

Kyla McKeown, C. Montcalm 33-1

Eliot Ross, Belding 32-11.5

Rebecca Bornman, Vestaburg 30-8

Celina Eldridge, C. Montcalm 30-5.75

Amelia Jason, Tri County 29-8.5

Maia Sexton, C. Montcalm 28-10.5

Hannah Seif, Cedar Springs 28-10

Kylee Edmonds, Greenville 28-9

Madasyn Frisbie, Belding 28-6

Courtney Grant, Lakeview 28-4

Discus

Eliot Ross, Belding 108-7

Janelle Docter, Tri County 98-4

Maia Sexton, C. Montcalm 97-8.5

Rebecca Bornman, Vestaburg 94-4

Alyssa Detweiler, Cedar Springs 91-4

Amelia Jason, Tri County 90-7

Elise Forist, CC-C 83-11

Kyla McKeown, C. Montcalm 78-0.25

Hannah Seif, Cedar Springs 78-0

Courtney Grant, Lakeview 77-9

High jump

Alyssa Detweiler, Cedar Springs 5-5

Aubrey Hessbrook, CC-C 4-10

Alison Rockburn, Belding 4-9

Kurynn Oleneack, Cedar Springs 4-9

Kylie Roberts, Greenville 4-8

Alexis Curry, C. Montcalm 4-8

Aubri French, Cedar Springs 4-8

Grace Russell, Greenville 4-7

Emma Kosinski, Lakeview 4-6

Hope Kanouse, Belding 4-6

Pole vault

Taylor Diemond, Cedar Springs 12-0

Emmalee Springer, Belding 9-9

Jordan Brown, Greenville 9-9

Alexis O’Dowd, Cedar Springs 9-0

Molly Willison, Lakeview 8-6

Ellyson Wright, Belding 8-3

Mallory Wright, Belding 8-0

Haylie Terrien, Cedar Springs 7-6

Bella Brewer, Cedar Springs 7-0

Jayna Sheuneman, Lakeview 7-0

Long jump

Aubrey Hessbrook, CC-C 15-7

Mickiah Allbee, Vestaburg 15-4

Zoe Robinet, Greenville 15-1.5

Samantha German, Belding 15-0.5

Hannah Shears, Cedar Springs 15-0

Madalynn Laskey, Tri County 14-8.75

Zaria Rivett, Greenville 14-8.5

Makenzie Zimmer, Cedar Springs 14-7.5

Abigail Davis, Vestaburg 14-4.5

Calleigh Cain, Greenville 14-3

Share This Article:
Share
You can read 1 more free story this month.
Do the right thing, and support your local newspaper.

Subscribe Now!